poniedziałek, 28 lutego 2011

Oscary rozdane!

najlepszy film - Jak zostać królem
najlepszy aktor Colin Firth
najlepsza aktorka Natalie Portman
 tak wygląda pierwsza trójka oskarowej gali, więcej... poniżej

http://film.onet.pl/specjalne/oscary-2011/fotogalerie/and-the-oscar-goes-to,4195741,0,fotoreportaz-maly.html

środa, 16 lutego 2011

Ekonomika działania mediów



Oprócz teorii społecznych również media można rozpatrywać przez pryzmat teorii ekonomicznych. Problem ten – relacja między ekonomią a mediami – pojawił się w gospodarce wolnorynkowej. Prawa takie stały się podstawą kontroli mediów. Medium przynosi zysk, by mogło funkcjonować na rynku. Zagadnienia problemowe:
·         Koncentracja własności, Tworzenie wielkich korporacji (globalna integracja mediów) – niepokojące zjawisko, stojące w sprzeczności z zasadami doktryny liberalnej. Koncentracja rynku jest podyktowana własnościami ekonomicznymi.
·         Wpływ ogłoszeniodawców na funkcjonowanie mediów. Nawet w wolnym Internecie mamy banery reklamowe. Ktoś za coś płaci; ktoś czegoś żąda. Dojdzie do tego, że wchodząc na serwis informacyjny, będziemy mieć przede wszystkim reklamy. Informacje będą marginalne...
·         Propagowanie konsumeryzmu i hedonizmu – ogromna ilość reklam namawia do tego, by odbiorca nabywał dobra, które niekoniecznie są mu potrzebne. Propaguje się przy tym życie przyjemne.

Na media mają wpływ (naciski):
·         Czynniki zewnętrzne:
o   przepisy prawne, normy prawne – sejm, senat; Trybunał Konstytucyjny, Policja
o   doktryny i programy polityczne, realizowane przez państwo)
o   naciski różnych organizacji społecznych (nie związanych z mediami) na media (np. Szlachetna Paczka, Caritas Polska)
o   naciski ekspertów, którzy służą mediom swoją wiedzą (np. badania opinii publicznej)
o   naciski samej publiczności, która (zgodnie z demokratyczną wizją mediów) sprawuje społeczny patronat nad mediami (media publiczne)
·         Czynniki wewnętrzne:
o   Naciski właścicieli oraz menadżerów (osób bezpośrednio odpowiedzialnych za realizację zadań, nałożonych na media
o   Naciski pracowników merytorycznych, odpowiedzialnych za zadania.
o   Naciski środowiska zawodowego (widoczne zwłaszcza u dziennikarzy, pracujących w prasie i w telewizji – np. Tomasz Lis, który przygotowuje sobie sam swoje wystąpienia. Dziennikarzem prasowym może być każdy. Nie są wymagane przed dziennikarzami wymagania. Większość czasopism jest finansowanych przez zewnętrzne organy).
o   Naciski personelu pomocniczego (tego, który dostarcza dodatkowych informacji, który sprawuje pieczę na obsługę techniczną itp.)
Media w Polsce działają na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji. Zgodnie z tą ustawą do zadań publicznych mediów (też mediów komercyjnych) należą m.in. rozpowszechnianie programów, budowa przekaźników, praca nad nowymi technikami, prowadzenie produkcji, popieranie twórczości artystycznej, literackiej i naukowej oraz oświatowej. W przepisach tych wymieniono też zasady, jakimi powinny kierować się radio i telewizja. Zasady te pokrywają się z Kodeksem Etyki Mediów. Znajdziemy tam też informację o kształcie programów radiowych i telewizyjnych – np. dotyczące reklamy. Mają być wyraźnie odznaczone, nie powinny zajmować 15% czasu antenowego i nie dłużej niż 12 minut/h. Sponsorowane audycje powinny być oznaczane. Audycje nie mogą być sprzeczne z prawem, powinny respektować odczucia odbiorców, ochrona treści nieprzewidzianych dla dzieci 6:00-23:00. Ale to idee – bez konkretnych wyróżników. W ustawie czytamy, że na czele stoi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Typologia informacji:
·         Informacje twarde (bieżące)
o   Informacje z ostatniej chwili (świeże). Mogą przerwać dany program, jeśli będzie wysoko w skali ważności
·         Informacje miękkie (tematy poboczne, weekendowe)
·         Informacje rozwijające się (o wydarzeniach ciągłych, otwartych, trwających przez jakiś czas)
·         Informacje stałe (np. prognoza pogody)
Inna typologia informacji (kryterium czasu):
·         Informacje zaplanowane (dotyczą wydarzeń, wpisanych w kalendarz. Wiadomo, że będą, więc można się przygotować do relacji. Np. mikołajki albo Boże Narodzenie)
·         Informacje niespodziewane (które trzeba bezzwłocznie przekazać. To informacje z ostatniej chwili – wtedy wychodzi kunszt dziennikarski lub jego brak)
·         Informacje nieplanowane (miękkie) (nie są jednoznacznie zlokalizowane w czasie, można je podawać w każdym momencie – wypełniacze medialne. Np. informacje o atrakcjach turystycznych danego miasta Poznania lub o toruńskich piernikach).

Kultura stopera (Schlehinger) – praca nad przekazem, komunikatem medialnym jest efektem kultury stopera – przerostu formy nad treścią. Czas to fetysz a obsesja na punkcie czasu staje się równoznaczna z profesjonalizmem. Media uważają, że profesjonalizm to informowanie o wydarzeniu, które dzieje się teraz. Nieważne przygotowanie, kompetencje, liczy się czas. Coraz mniej dziennikarze się przygotowują do relacji. Dziś niszowymi dziennikarzami są ci, którzy specjalizują w jakiejś dziedzinie (w telewizji – w prasie jeszcze to nie zachodzi). Dziennikarz ma relacjonować na czas. Nie musi wiedzieć, co relacjonuje.

Wydarzenia dzielimy wg Marlina Lestera:
·         Rutynowe – temu Lester poświęcił najwięcej uwagi – to np. relacje z wydarzeń krajowych i zagranicznych i informacje o tych wydarzeniach przekazują inicjatorzy tych wydarzeń, którzy są w codziennym kontakcie z dziennikarzami (poszukiwaczami informacji). Inicjatorzy wydarzeń (np. politycy) poszukują też poszukiwaczy (dziennikarzy). Czasem dziennikarze kreują wydarzenia (pies Obamy).
·         Wypadki
·         Skandale
·         Przypadki

Wydarzenie kluczowe – wydarzenie medialne, które eksponowane jest nie tylko ze względu na dramatyzm, ale też ze względu na wydźwięk społeczny i wymiar polityczny. Media wykorzystują wydarzenie kluczowe w czasie, gdy tego wydarzenia już nie ma. Media wykorzystują to wydarzenie przez dłuższy czasu lub inne wydarzenia oceniają poprzez wydarzenie kluczowe. To np. śmierć księżny Diany, atak na WTC, katastrofa smoleńska.

Szum medialny – wygenerowana przez media zamknięta w ich wewnętrznym obiegu fala informacji, wyzwolona przez jedno, określone zdarzenia i wyolbrzymione w samonapędzającym się procesie produkcji informacji medialnej.

Philip Elliott dokonał typologii dostępu. Wyszedł od jednej tezy: społeczny dostęp do mediów jest odwrotnie proporcjonalny do autonomii nadawcy czyli: im większa społeczna kontrola nad mediami, tym mniejsza samodzielność mediów. Kodeksy mówią, że media powinny być wolne. Z drugiej strony mamy społeczną kontrolę mediów – kontrola i ograniczanie. Im więcej chcemy mieć wpływ na działanie mediów. Społeczeństwo ogranicza media. Typologia dostępu do mediów Elliotta:
·         Dostęp bezpośredni (np. telewizja na żywo)
·         Dostęp pośrednio zmodyfikowany (np. programy edukacyjne)
·         Dostęp przefiltrowany (np. informacje – to dziennikarz nadaje wydarzeniu ostateczny kształt)
·         Dostęp przetworzony (np. dokument)
·         Dostęp doradczy (np. realistyczny film obyczajowy)
·         Brak kontroli społecznej (np. typowy oryginalny serial telewizyjny)
Można te formaty uzupełnić nowymi formatami ze szczególnym udziałem widza bądź słuchacza. Nowe formaty:
·     Talk-show (klasyczny jest na żywo i prowadzony z różnymi gwiazdami lub publicznością w studio). To dotęp bezpośredni lub przefiltrowany albo pośrednio zmodyfikowany
·     Magazyny informacyjne z komentarzami (programy stacji 24h)
·     Reality-show (np. Big Brother) – Dostęp bezpośredni, ale jednocześnie przefiltrowany (powtarzane potem istotniejsze fragmenty, które nie były na wizji)

Źródła informacji:
·         Dziennikarze korzystają z własnych znajomości i kontaktów (i zwykle się nimi nie dzielą).
·         Korzystają z oficjalnych źródeł informacji (rzecznicy rządu, prokuratury, konferencje medialne)
·         Inni dziennikarze i inne media (też agencje informacyjne – tworzące komunikaty wyjściowe od różnych korespondentów i przekazujące je innym mediom)
·         Eksperci

Koncepcje społeczeństwa Marshalla McLuhana


Marshall McLuhan (kanadyjczyk, twórca „globalnej wioski”, „makdonaldyzacji” itd.) rozwinął teorię Innisa. Jego koncepcja definiuje media jako wszystkie wynalazki człowieka. Odwołuje się do społeczeństwa informacyjnego (którego zręby tworzyły się w latach ’70 i ’80 XX w.). Media nazywa przedłużeniem zmysłów człowieka, które umożliwiają odmienny i wszechstronniejszy odbiór rzeczywistości. Media to ciąg dalszy ludzkich zmysłów. Pośrednictwo mediów nie pozostaje bez wpływu odczuwania zjawisk. Uważa, że telewizja jest przedłużeniem zmysłu wzroku. Powinna zatem udoskonalić nasz odbiór rzeczywistości. Jednakże stwierdza, że może telewizja spowodować odmienne spojrzenie na rzeczywistość. Media urastają do rangi głównego czynnika transformacj            społecznej.Media dzieli na:

media zimne (wymuszają na odbiorcy samodzielne uzupełnienie informacji, jakie owe media mu dostarczają. Np. mowa, pismo hieroglificzne, telefon, telewizja)

media gorące (absorbując więcej niż jeden zmysł, zwalniają człowieka z aktywnego uczestnictwa w odbiorze przekazu: przedstawiają mu kompletny obraz danej sytuacji czy zjawiska. Np. druk, film, fotografia, gramofon, książka, pismo alfabetyczne, radio).

Media wg McLuhana są efektem inwencji człowieka – efektem urzeczywistnienia pomysłów, zrodzonych w wyobraźni. Ostatecznie jednak ingerują w ludzkie życie, przekształcając więzi, grupy i jednostki; zmieniają organizacje i funkcjonowanie społeczeństwa. Wyjątkowe znaczenie przypisał McLuhanowi wynalazkowi druku. To odbieranie linearnego świata w sposób rozumny – oświecenie to powstanie poglądów racjonalnych.  Innym ważnym krokiem była elektryczność. To ona leży u podstaw zjawisk globalizacji. Elektryczność to medium, które udowadnia jedną z tez: media występują parami. Treść każdego medium stanowi inne medium. Elektryczność sama w sobie nie niesie informacji, ale jest „czystą” informacją. Przekształciła ona zupełnie cały świat. Energia elektryczna stanowi treść innych mediów – bez niej nie byłoby komputera, telewizji, radia, telefonu. Inne pary mediów to np. pismo, które weszło jako medium w skład druku. Druk stał się treścią telegrafu. Bez jednego, nie mogłoby istnieć kolejne. To doprowadziło McLuhana do wniosku, że środki komunikowania nie wykluczają wcześniejszego sposobu komunikowania, ale ciągle dokonują pomnażania środków komunikowania. Język ð pismo ð książka. Niektórzy myślą, że rozwój Internetu zabije książkę. A McLuhan powiedziałby: nie. Przekonanie o sile mediów prowadzi McLuhana do twierdzenia, że środek przekazu sam jest przekazem. Zaciera się rozgraniczenie między komunikatem a środkiem komunikowania. Sam środek komunikowania staje się komunikatem.Kontrowersje wywołuje:
·         Rozumienie pojęć i przykłady na media gorące i zimne
·         Nadawanie mediom szczególnych cech kreatywności (przekonanie, że media wywołują zmiany społeczne, że stają się samodzielnymi jednostkami)
·         Konstatacje dotyczące globalizacji – że dzięki mediom człowiek stał się integralnym elementem całego wszechświata (określenie globalnej wioski)
Społeczeństwo globalnetwórcą pojęcia i koncepcji był Herbert Marshall McLuham (kanadyjski socjolog). Społeczeństwo globalne oznacza istnienie na całym globie tych samych struktur ("globalna wioska"), wysoki stopień rozwoju cywilizacyjnego, zacieranie granic pomiędzy państwami, działalność wielkich korporacji o zasięgu ogólnoświatowym itp. Proces powstawania społeczeństwa globalnego nazwany jest globalizacją.

determinizm technologiczny


Determinizm technologiczny – twórca: Karol Innis, jeden z głównych teoretyków i założycieli szkoły Toronto.Według Karola Innisa komunikowanie obejmuje wszelkie zasoby materialne i intelektualne, mobilizowane przez cywilizację w wyniku transmisji kulturowej i gromadzenia danych o rzeczywistości. Proces ten rozciągnięty jest w czasie, a zasoby wykorzystywane są w jego toku w celu przekazywania zgromadzonej wiedzy przyszłym generacjom. Przykładowe media dla Karola Innisa to obiekty materialne, technika oraz technologia komunikowania. Medium to papier, biblioteka jak i pismo. Wyróżniamy 4 tezy Innisa:
·         Badacz traktuje media jako zasoby materialne i niematerialne, które człowiek wykorzystuje w trakcie komunikacji.
·         Media wpływają na kształt epoki, w której dominują
·         Dwie podstawowe formy komunikowania to mowa i pismo
·         Historia komunikowania, czyli historia mediów, pozostaje w ścisłym związku z historią ludzkości
Innis odwrócił potoczny sposób rozumienia historii. Twierdzi, że to, jak się rozwija społeczeństwo, zależy od mediów, które dominują w danej epoce. W epoce starożytnej przejście od tabliczki kamiennej do papirusu przełożył się na dominację kasty kapłanów. Zmiany społeczne uwarunkowane są dominacją medium. Gdy wynaleziono druk, który zepchnął książkę rękopiśmienną, wywołał on zmiany społeczne – kasta kapłanów przestała dominować.

Standardy działania mediów


Przepisy i zasady, ujęte w formie kodeksu – Kodeks postępowania mediów. Zawiera zasady etyki obowiązujące dla dziennikarzy, opracowany w 1993. Stanowił wzór dla kodeksów innych państw. Wyróżniał prawa i zasady:
Prawo do swobodnego wyrażania się
Dążenie do poznania obiektywnej rzeczywistości
Odpowiedzialność dziennikarzy za przekazywane informacje
Integralność zawodowa dziennikarzy – nieujawnianie źródeł informacji, niestosowanie plagiatu, przekupstwa
Prawo społeczeństwa do mediów-  w tym do sprostowań
Poszanowanie prywatności i dobrego imienia
Poszanowanie interesu społecznego i narodowego, instytucji demokratycznie wybranych i funkcjonujących
Poszanowanie uniwersalnych wartości (sprawiedliwość, pokój, demokracja, tożsamość kutrowa i narodowa)
Powstrzymywanie się od stosowania usprawiedliwiania wojen, nędzy, kolonializmu, wszelkich form przemocy
Poparcie dla nowego ładu w dziedzinie informacji i komunikacji (poparcie globalizacji)

Powyższe zasady tworzą obraz idealistyczny mediów. Ale współczesna telewizja tymi zasadami się raczej nie kieruje. Choćby dostępność do mediów, prawo do sprostowań... Dziś bez wyroku sądu nie umieścimy sprostowania. Gdzie się ukazuje sprostowanie? Na ostatnich stronach; gdzieś, gdzie nie widać, nie słychać, chyba że wyrok będzie to uściślał. Zasada powstrzymywania się przed usprawiedliwiania różnych form przemocy – np. gdy wybuchła wojna w Iraku, media USA podawały usprawiedliwienia – że bomby biologiczne, że chcieli atakować, itd. no jasne.

W Polsce mamy Kartę etyczną mediów polskich. Została podpisana 29 marca 1995 roku przez prezesów i przedstawicieli telewizji, radia, stowarzyszenia dziennikarzy, wydawców prasy, producentów filmowych. Nad przestrzeganiem karty czuwa Rada Etyczna Mediów. Rada ta została powołana w 1996 roku, jednak nie dysponuje żadnymi sankcjami, więc nie może nikogo karać, wyraża jednak opinie i zajmuje stanowisko w sprawach i apeluje. Po opinie Rady zwracają się niejednokrotnie sądy. Zasady:
Zasada prawdy – przekazywane informacje powinny być bez zniekształceń, konkretne, w odpowiednim kontekście, błędy trzeba prostować
Zasada obiektywizmu – konkretne informacje powinny być przedstawione z różnych punktów widzenia
Zasada oddzielania informacji od komentarzy. Coraz częściej dziennikarze nie respektują tej zasady – każda informacja powinna być podana tak, że potrafimy oddzielić fakt od komentarza; że komentarz jest wypracowany przez dziennikarza lub jakąś grupę. Chodzi o to, że nie musimy się z opinią zgadzać, sami możemy tworzyć opinie. A do tego potrzebujemy faktów.
Zasada uczciwości – działanie zgodne z sumieniem dziennikarza – dziennikarz nie powinien ulegać wpływom, powinien odmawiać działań niezgodnych z zasadami
Zasada szacunku i tolerancji – wobec dóbr i praw (prawa do prywatności)
Zasada pierwszeństwa dobra odbiorcy – dziennikarz na pierwszym miejscu powinien stawiać oczekiwania odbiorców i widzów, potem dopiero wydawców i producentów
Zasada wolności i odpowiedzialności – wolność mediów to też odpowiedzialność za treść i formę przekazu i wynikłe z tego konsekwencje


Doktryny działania mediów


 Doktryna autorytarna
Doktryna autorytarna opiera się na bezpośredniej i widocznej kontroli mediów przez władzę, dyktatora, monarchę.
Doktryna liberalna – podstawowe założenia nawiązują do podstawowych założeń liberalizmu – wolność opinii, mowy, religii, zgromadzeń. Środki masowego przekazu winny być „rynkiem idei” na którym prawda i dobro zwyciężają, a kłamstwo i zło ponoszą klęskę.

 Doktryna liberalna
Odwołuje się do klasycznego liberalizmu politycznego i ekonomicznego, co przejawia się w przekonaniu, że media są rynkiem idei, na którym prawo i dobro zwyciężają zło. Media działają więc na rzecz społeczeństwa aniżeli przeciwko niemu. Korzenie doktryny sięgają XVIII/XIX w. i wolności słowa. Ta podstawowa idea nawet w państwach demokratycznych jest łamana zgodnie z prawem – np. przy zagrożeniach czy wojnie.

1.        Jakie są korzyści z wolności mediów? Dzięki wolności media:
·         pełnią funkcję nadzorczą nad władzą – patrzą władzy na ręce, komentują władzę. Media to wręcz czwarta władza.
·         Stymulują aktywny system informacji publicznej – przekazują informacje, możemy działać.
·         Wyrażanie różnorodnych poglądów, idei, wierzeń
·         Reprodukcja kultury
Aby media działały w tej doktrynie, muszą być spełnione warunki:
·         Wolność słowa.
·         Kontrola rządu
·         Brak przymusu odbioru – jak ktoś nie chce oglądać, nikt go do tego nie zmusza
·         Jednakowa prawna możliwość dla obywateli swobody odbioru i dostępu do informacji (prawo do komunikowania)
·         Wolność mediów informacyjnych (prawo do informacji).
Zasady profesjonalności. Mówiąc o profesjonalizmie, chodzi o: obiektywizm:
·         brak partyjności Brak partyjności to także nieobecność w związkach zawodowych. Bo to implikuje stronniczość.
·         służenie odbiorcom,

Doktryna liberalna opiera się na różnorodności mediów – to główny element oceny mediów. Im bardziej jest zróżnicowany, tym wyższa ocena. Oznacza to, że:
·         Media powinny odzwierciedlać w strukturze różne społeczne i ekonomiczne nurty w miarę proporcjonalny sposób
·         Media powinny oferować zbliżone szanse dostępu mniejszościom społecznym
·         Media powinny być forum dla różnych punktów widzenia, powinny przedstawiać wypowiedzi, które odpowiadają potrzebom różnych odbiorców
·         Media z założenia zaspokajają potrzeby odbiorców. Kanały tematyczne wymagają od nas jednak nakładów finansowych. Telewizja publiczna powinna zaspokajać nasze potrzeby, tak się nie dzieje. Acz dzięki cyfryzacji się to zmienia.
Doktryna liberalna opiera się wreszcie na Zasadzie Jakości – odnosi się głównie do wypowiedzi informacyjnych i oznacza przedstawianie pełnego i pogłębionego obrazu rzeczywistości, obiektywne, zrównoważone przedstawianie rzeczywistości.

 Doktryna komunistyczna (marksistowsko-leninowska)

Ma w zasadzie charakter historyczny. Postulowała organizację mediów według przyjętych wzorów własności ekonomicznej. Zakładała nierozerwalność między informacją a oceną (czyli zaprzeczenie zasady obiektywności) – każda wypowiedź, szczególnie informacyjna, miała być gotową interpretacją. Miała pokazać właściwą drogę postrzegania rzeczywistości. Dziennikarze mieli być pasem transmisyjnym partii do mas – w takiej formie, by nie było wątpliwości, że ten wzorzec jest słuszny.

  Doktryna odpowiedzialności społecznej.

Wiąże się ona z pracami komisji Hutchinsa z 1947, która dotyczyła pożądanego działania. Wprowadzono pojęcie odpowiedzialności społecznej, która powinna akceptować wolna prasa informacyjna i wszystkie wolne media. Doktryna ta mówi, że media mają zobowiązania społeczne. Tu nie zaprzecza się wolności mediów, acz podkreśla się, że wolność powinna się cechować odpowiedzialnością. Media powinny mieć na uwadze to, że w pewien sposób modyfikują działania społeczne.  Podkreślano, że podawana informacja musi być sprawiedliwa, obiektywna, istotna i prawdziwa. Doktryna ta wprowadzała pojęcie kodeksy etyczne i standardy profesjonalne. Środowiska medialne zaczęły tworzyć swoje własne kodeksy postępowania. Są to zbiory zasad, których nie powinno się łamać. Doktryna ta mówi wprost, że państwo (lub rząd) w pewnych okolicznościach ma prawo do kontroli mediów.
Te 4 doktryny to główne zbiory zasad (i oczekiwań społecznych wobec mediów). Są różne warianty – np. doktryna antypatycznej demokracji, doktryna katolicka. 

wtorek, 15 lutego 2011

Modele komunikowania masowego



1.Model  Transmisji

Komunikacja to przekaz informacji od nadawcy do odbiorcy. Uwzględnia się podstawowe elementy (nadawca, komunikat, odbiorca). Każdy z tych elementów był rozbudowywany. Badacze patrzeli na to z różnych punktów widzenia. Pierwsze, te z lat 30 i 40, traktowaly jednostke jako mechanizm na który media wpływały bezpośrednio, wywołując silny efekt zgodny z zamierzeniem nadawców.Lata 50 i 60 to modele mówiące o pośrednim wpływie środków przekazu – wprowadzono lidera opinii jako pośrednika. Potem przypisano medią role jednego z czynników oddziałujących na odbiorcę.Współcześni badacze komunikowania masowego odrzucili te modele, ale sposób postrzegania mediów jako jednego z czynników oddziałującego na odbiorcę pozostał w społeczeństwie

Warianty:

Model  wszechmocy propagandy:
Wariant ten stosowany jest do dziś. Powstał na podstawie obserwacji działania propagandy hitlerowskiej w latach ’30 XX w. Zakładał określony model człowieka i społeczeństwa związany z teoriami Freuda, Younga, behawioralne (człowiek działa zgodnie ze swoimi popędami, realizując swoje potrzeby)Twórcy komunikatów byli doskonale zorientowani w psychologii ludzi podczas kryzysu ekonomicznego. Model wszechmocy propagandy w zmodyfikowanym kształcie jest stosowany w marketingu politycznym. Nawet obecny jest w reklamach. Odwołują się do potrzeb, zainteresowań i instynktów. Napoje energetyczne, obuwie sportowe odwołuje się (muzyką, ubiorem) do zainteresowań młodych ludzi, bo to młodzi ludzie są targetem reklamy.

Wariant aktu perswazyjnego.
Powstał  w latach ’40 XX w. Twórcą modelu jest Karol Lasswell. Wariant ten akcentuje w akcie komunikacyjnym cel, jaki sobie zakłada nadawca komunikatu do osiągnięcia. Model mówi nam to, ze na skutek ma wpływ  nie tylko treść komunikatu, ale też to, za pomocą jakiego medium został przekazany.

Wariant przekazu sygnałów
Model Christophera Schannon’a powstały w 2 poł. lat ’40 XX w. Najbardziej wzorcowy dla postrzegania komunikacji jako przekazywania określonych treści od nadawcy do odbiorcy. Przekaz przekształcany jest przez nadajnik. Sygnał musi być dopasowany do kanału, w jakim będzie szedł do adresata. Tak działa radio. Ludzie tworzący audycje ð przetworzenie komunikatu na fale radiowe przez nadajnik ð fale radiowe to kanał ð odbiornik radiowy odbiera sygnał ð tak trafia nam do ucha. Źródło zakłóceń (szum) powoduje, że przekaz ze źródła informacji dociera do adresata nie dokładnie tak jak został nadany. Zniekształcono komunikat.

2. Model typologiczny
Powstał w 2. poł. lat ’40 XX w. Kurt Lewin. Wprowadził pojęcie przepływu wiadomości. Uważał, że jest nierównomierny i niecałkowity, a reguluje go seria barier, które są kontrolowane przez jednostki lub instytucje – odźwiernych, przepuszczających pewne informacje, a inne zatrzymując. Mówi o selekcjonerach, którzy decydują o tym, co dotrze ostatecznie do adresata. To tak jakby śluzy, tamujące lub puszczające rzekę informacji, decydujące
o tym co i w jakim tempie dotrze do morza (adresata) Są odpowiedni ludzie, decydujący o tym, jak mają wyglądać wydziały, ale nie docierają do nas dokumenty podpisywane na radzie wydziałów. Selekcjonerzy nie dali nam, studentom, do tego dostępu.

Wariant dwustopniowego przesyłu informacji i opinii
Powstał w poł. ’50 XX w. Twórca: Paul Lazarsfeld. Model ten zakłada, że treść rozpowszechniana przez środki masowego przekazu nie zawsze dociera do odbiorców w takiej formie, w jakiej zostały stworzone, gdyż na swojej drodze przechodzi przez tzw. Przywódców opinii podobnie do wariantu typologicznego. Przywódca opinii to ten, kto przekazuje dalej komunikat – to powiedzmy sprawozdawca, który zmodyfikował nieco informację.

3. Model  socjologiczny
Model skupia się na twórcy i odbiorcy. Stworzony pod koniec lat ’50 przez Johna i Matyldę Riley’ów.
 Nadawca nie jest w 100% samodzielny. Nie tworzy w 100% tego, co chciał przekazać. Nadawca zawsze funkcjonuje w jakiejś strukturze społecznej – rodzinie, zawodzie, religii. Np. katolik wychowany w rodzinie katolickiej. Inaczej będzie konstruować komunikat o aborcji niż osoba niewierząca. Inaczej będzie odbierać taki przekaz katolik; inaczej osoba niewierząca. Inaczej my, Polacy odbieramy działania Eriki Stainbach, inaczej odbierają jej
komunikaty Amerykanie, którzy mają zupełnie inną historię. Na treść komunikatu ma duży wpływ to, w jakiej grupie funkcjonuje nadawca i w jakiej grupie funkcjonuje odbiorca. Komunikat nie przebiega linearnie od nadawcy do odbiorcy, gdyż to, jak nadawca tworzy komunikat, zależy od sygnałów, jakie wysyła odbiorca. Nadawca respektuje oczekiwania odbiorcy.

4. Model selekcji
Stworzony w 2. poł. lat ’50. Podkreśla się rolę dziennikarza (komunikatora, który łączy społeczeństwo i który występuje w modelu jako element spajający – tą część społeczeństwa, która chwilowo jest nadawcą i tą, która chwilowo jest odbiorcą. Dziennikarz realizuje funkcję selekcjonera. Selekcja ta następuje zgodnie z oczekiwaniami odbiorców. Komunikowanie masowe uważa się za proces samoregulujący się. Ale jest to dyskusyjne. Bo telewizja nie spełnia naszych oczekiwań. A w latach ’50 tak się uważało. Że spełnia się w 100% oczekiwania odbiorców. No bo i wszyscy ludzie są tacy sami.

5.Model sprzężenia zwrotnego
Powstał w połowie lat 60. Odzwierciedla wzajemny wpływ w komunikowaniu nadawcy i odbiorcy. Nadawca spełnia oczekiwania odbiorcy i na odwrót.

6.Model analityczny
Rozbudowuje czynniki, wpływające na nadawcę i na odbiorcę. Wskazuje na elementy, decydujące o kształcie komunikatu. Są to: Osobowość nadawcy, obraz własny, miejsce N w grupie społecznej (np. zawodowej), miejsce N w szerszej grupie społecznej, presja opinii publicznej. Po stronie odbiorcy też można te elementy wymienić. Wszystkie one wpływają na N, na O i na odbiór komunikatu. Na sam komunikat wpływa: presja przekaźnika (wybór medium, tworzywa dla komunikatu – nie zawsze ma na to nadawca wpływ).

7.Model wspólnoty doświadczeń
Stworzony przez Wilbura Schramm’a stanowi modyfikację Schannon’a. Wprowadza pojęcie wspólnoty doświadczeń (postaw, idei, symboli), powielanych przez N i O, a które warunkują efektywność komunikowania. Łatwiej jest buddyście dogadać się z buddystą niż z faszystą. Wspólnota poglądów jest gwarancją pełnego aktu komunikacji. Część wspólna to sygnał.

8. Model systemowy:
Komunikowanie masowe dekoduje się przy uwzględnieniu społeczeństwa amerykańskiego z początku lat ’70. Na sposób komunikowania się społeczeństwa wpływają instytucje takie jak oficjalne agencje kontroli (CIA, FBI), zrzeszenia gromadzące twórców komunikatów (dziennikarze), agencje reklamowe, instytucje badające rynek (nawet czasopisma nie próbują kreować poglądów i kultury czytelniczej bez dokładnych badań rynku) i wiele innych (finansiści, ciało ustawodawcze, uwagi publiczności, oczekiwania, gusty).

Wariant mozaiki kulturowej
Odnosi się głównie do komunikatów treści kulturowych (lat ’60). Model kultury przypomina mozaikę wartości – to efekt działania mediów. Media są selekcjonerami przepływu informacji z pamięci zbiorowej (tradycja). To, co media nam przesieją z pamięci zbiorowej, to mamy w komunikacji społecznej.

Model społeczno kulturowy
Andre Tudor, 1970. Wskazuje na dwa uwarunkowania procesu komunikowania:
§  Struktura społeczna (społeczne usytuowanie N i O). Określa sytuację i miejsce przekaźnika
§  Kultura (orientacja, oczekiwania poznawcze, wartościujące, estetyczne po stronie N i O). Określa język przekaźnika.

Model rozszerzania doświadczeń
Rozwija wariant Schannona i Schramma i wprowadza element uczenia się do analizy komunikowania. Wskazuje się, że elementem wpływającym na tworzenie komunikatu, jest nauka.

9.Model Ekspresyjny (rytualny)
Komunikację traktuje się jako uczestnictwo we wspólnocie, opartej na podzielaniu tych smaych uczuć i doświadczeń. Kładzie nacisk na satysfakcję N i O, a nie na cel instrumentalny, Komunikowanie ma charakter dekoratywny, a nie utylitarny (użytkowy). Dużą rolę odgrywają symbole. Trudno ustalić, jaką funkcję pełni N, a jaką O – zamieniają się miejscami w trakcie komunikowania. To najczęściej rytualne sytuacje. Np. msza – niby nie zakłada wyciągania korzyści utylitarnych. Trudno powiedzieć, kto jest N, a kto O. Dużą rolę odgrywa symbolika, wspólne odczuwanie aktu komunikacyjnego.

10.Model rozgłosu
Komunikowanie traktuje się jako poszukiwanie emocji. Zakłada się, że komunikacja trwa tylko w czasie teraźniejszym. Model nie zakłada przesyłu jakiejś informacji – jest oparty na samych emocjach. Nawet nie opiera się o wspólnotę idei czy wspólne rozumienie symboli. Komunikacja jest czymś ulotnym. Podkreśla element rozrywki.

11. Model recepcji (kodowania i dekodowania przekazu)
Podkreśla odmienność informacji tego samego przekazu przez wielu odbiorców. Różni odbiorcy różnie odbierają te same treści. Powstał poprzez rozwój semiotyki. Punkt ciężkości ustawiony jest nie na N lub O, a na samą recepcję

12,Model percepcji
Przypomina budowę łańcuszkową. Zrywa z linearnością schematu. Ogniwa:
§  Instytucja, osoba tworząca komunikat
§  Postrzeganie wydarzenia
§  Reakcja na wydarzenia
§  Sytuacja w której się to dizeje
§  Wybór środków wyrazu
§  Wybór materiałów (medium, przekaźnika)
§  Kontekst
§  Przekaz treści
§  Efekt
Model dynamiczny, nielinearny, można zastosować w różnych formach komunikowania. Komunikowanie jest zjawiskiem czysto psychologicznym, ma charakter łańcuchowo-rozszczepiający się.Model łączy przekaz z rzeczywistością, jest w stanie nas poinformować o znaczeniu komunikatu, komunikowanie to jedność percepcji lub recepcji i komunikującego lub czynnika kontroli.Występują dwa kierunki analizy: horyzontalny i wertykalny.Poziom horyzontalny – wydarzenie(W) inicjuje komunikację i jest postrzegane przez N (maszyna np. kamera lub osoba). N selekcjonuje wydarzenie W i postrzega W’.Poziom wertykalny – stosunki między formą a treścią przekazu są dynamiczne i interaktywne. Przekaz nigdy nie jest identyczny z percepcją W’.

wtorek, 8 lutego 2011

Najlepsze piwo na świecie

 Ma ciemnobrązową barwę, można je kupić tylko na "piwolinii" i trzeba osobiście odebrać skrzynkę, nie ma nawet etykietki na butelkach....

http://przewodnik.onet.pl/piwo/belgijskie-piwne-tourne,1,4155708,artykul.html





sobota, 5 lutego 2011

Komunikacja perswazyjna

Komunikacja perswazyjna – szczególny rodzaj wysoko spersonalizowanej pośredniej komunikacji masowej (za pośrednictwem mass-mediów), której zadaniem jest informacja o określonym aspekcie rzeczywistości w sposób zgodny z intencją nadawcy komunikatu. (jest zastrzeżenie co do poprawności tej definicji - zobacz dyskusję)
Komunikacja perswazyjna wykorzystuje niektóre teoretyczne modele psychologiczne: