ARPANET
Historia Internetu zaczyna sie 29 wrzesnia 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech nastepnych uniwersytetach zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency, zajmujaca sie koordynowaniem badan naukowych na potrzeby wojska) pierwsze wezly sieci ARPANET - bezposredniego przodka dzisiejszego Internetu. Eksperyment mial zbadac mozliwosc zbudowania sieci komputerowej bez wyróznionego punktu centralnego, która moglaby funkcjonowac nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej czesci. Wszystkie istniejace do tej pory sieci zarzadzane byly przez jeden glówny komputer, którego awaria pozbawiala mozliwosci pracy cala siec. Siec taka nie nadawala sie do dowodzenia armia podczas wojny, gdyz taki glówny wezel sieci bylby oczywiscie pierwszym celem ataku przeciwnika. Postanowiono wiec wypróbowac zaproponowana kilka lat wczesniej przez RAND Corporation (kolejna instytucje zwiazana z badaniami wojskowymi) koncepcje sieci rozproszonej.
W ciagu dwóch nastepnych lat siec byla rozbudowywana, w pracach nad nia brala udzial coraz wieksza liczba naukowców z róznych osrodków. Trzeba bylo opracowac konkretne aplikacje, umozliwiajace wykorzystanie mozliwosci komunikacyjnych dawanych przez siec; jednym z pierwszych zastosowan bylo zdalne wykonywanie obliczen na komputerach duzej mocy znajdujacych sie w innych osrodkach.
TCP/IP i DNS
TCP/IP odnosi sie do nazwy dwóch protokolów: Transmission Control Protocol i Internet Protocol. TCP to protokól kontroli transmisji, wedlug którego dane przesylane w Internecie rozbijane sa u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem skladane w jedna calosc u odbiorcy. IP to protokól definiujacy sposób adresowania. Dowolne dwa komputery uzywajace TCP/IP moga byc polaczone ze soba. Jezeli w czesci sieci wystapi usterka, informacja ominie ten fragment i inna droga trafi do celu. Protokól TCP jest formalnie niezalezny od IP - to znaczy mozna go stosowac z innym niz IP systemem identyfikacji komputerów.
Siec ARPANET stosowala pierwotnie kilka róznych sposobów identyfikowania komputerów i dopiero prace Jona Postela, na poczatku lat 80. XX w. doprowadzily do ich unifikacji w postaci obecnie znanej. Ian Postel stworzyl tez w latach 1982-1983 drugi podstawowy filar Internetu: system DNS, który wiaze numery IP komputerów z hierarchicznie budowanymi nazwami domen internetowych. (= Domain Name System, system nazw domenowych)
W roku 1983 protokoly TCP/IP przyjete zostaly jako Standardy Wojskowe. W tym tez czasie do powszechnego uzycia wszedl termin Internet. W roku 1989, gdy porzucono projekt ARPANET, Internet przejely uniwersytety i organizacje naukowe. Równiez osoby prywatne i instytucje komercyjne zaczely dostrzegac korzysci plynace z wykorzystania Internetu. Niestety zakaz uzywania go do celów komercyjnych wydany przez National Science Foundation uniemozliwial jego rozwój w tym kierunku. Cofniecie tego zakazu w 1991 roku udostepnilo Internet szerszemu gronu uzytkowników. Od tego czasu mozna go równiez uzywac do celów czysto komercyjnych takich jak reklama, czy sprzedaz.
Gopher jest protokolem klient-serwer pozwalajacym na rozpowszechnianie informacji w powszechnych/kampusowych systemach informacyjnych (world/campus-wide information system (CWIS)). Powstal w kwietniu 1991 roku na University of Minnesota Microcomputer, Workstation, Networks Center w celu dystrybucji informacji wewnatrzwydzialowej.
Byl pierwszym rozpowszechnionym systemem informacyjnym w sieci integrujacym rózne protokoly: FTP, telnet, WAIS wlasne struktury danych z mozliwoscia dostepu do róznych typów danych, tak czysto tekstowych, jak i grafik i danych czysto binarnych (archiwów wszelkiego rodzaju). Obecnie jest coraz mniej popularny z powodu sztywnej, hierarchicznej struktury (gdzie jednym z elementów sciezki dostepu byl typ pliku), niewygodnych metod tworzenia serwisów, braku pelnej "multimedialnosci" oraz dlatego, ze WWW zyskal wieksze wsparcie tak producentów jak i srodowisk akademickich.
HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol - protokól przesylania dokumentów hipertekstowych) to protokól sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecna definicje HTTP stanowi RFC 2616. Za pomoca protokolu HTTP przesyla sie zadania udostepnienia dokumentów WWW i informacje o kliknieciu odnosnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji - natomiast protokól HTTP wlasnie to umozliwia.
Protokól HTTP jest tak uzyteczny, poniewaz udostepnia znormalizowany sposób komunikowania sie komputerów ze soba. Okresla on forme zadan klienta dotyczacych danych oraz forme odpowiedzi serwera na te zadania. Jest zaliczany do protokolów bezstanowych (ang. stateless) z racji tego, ze nie zachowuje zadnych informacji o poprzednich transakcjach z klientem (po zakonczeniu transakcji wszystko "przepada"). Pozwala to znacznie zmniejszyc obciazenie serwera, jednak jest klopotliwe w sytuacji, gdy np. trzeba zapamietac konkretny stan dla uzytkownika, który wczesniej laczyl sie juz z serwerem. Najczestszym rozwiazaniem tego problemu jest wprowadzenie mechanizmu cookies. Inne podejscia to m.in. sesje po stronie serwera, ukryte parametry (gdy aktualna strona zawiera formularz) oraz parametry umieszczone w URL-u (jak np. /index.php?userid=3).
FTP (ang. File Transfer Protocol) - protokól typu klient-serwer, który umozliwia przesylanie plików z i na serwer poprzez siec TCP/IP. Protokól ten jest zdefiniowany przez IETF w RFC 959.
FTP jest protokolem 8-bitowym, dlatego nie wymaga specjalnego kodowania danych na postac 7-bitowa, tak jak ma to miejsce w przypadku poczty elektronicznej (patrz standardy MIME, base64, quoted-printable, uuencode).
Do komunikacji wykorzystywane sa dwa polaczenia TCP. Jedno z nich jest polaczeniem kontrolnym za pomoca którego przesylane sa np. polecenia do serwera, drugie natomiast sluzy do transmisji danych m.in. plików. FTP dziala w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym, w zaleznosci od tego, w jakim jest trybie, uzywa innych portów do komunikacji.
Jezeli FTP pracuje w trybie aktywnym, korzysta z portów: 21 dla polecen (polaczenie to jest zestawiane przez klienta) oraz 20 do przesylu danych. Polaczenie nawiazywane jest wówczas przez serwer. Jezeli FTP pracuje w trybie pasywnym wykorzystuje port 21 do polecen i port o numerze > 1024 do transmisji danych, gdzie obydwa polaczenia zestawiane sa przez klienta. W sieciach ukrytych za firewallem komunikacja z aktywnymi serwerami FTP jest mozliwa, tylko pod warunkiem, jezeli odpowiednie porty na firewallu (routerze) sa zwolnione. Mozliwe jest zainstalowanie wielu serwerów FTP na jednym i tym samem routerze. Warunkiem jest rozdzielenie portów przez router dla kazdego serwera.
Post Office Protocol version 3 (POP3) to protokól internetowy z warstwy aplikacji pozwalajacy na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez polaczenie TCP/IP. Ogromna wiekszosc wspólczesnych internautów korzysta z POP3 do odbioru poczty
Wczesniejsze wersje protokolu POP, czyli POP (czasami nazywany POP1), POP2 zostaly calkowicie zastapione przez POP3. Zwykle jezeli ktos mówi o protokole POP ma na mysli jego wersje 3.
Protokól POP3 powstal dla uzytkowników, którzy nie sa caly czas obecni w Internecie. Jezeli ktos laczy sie z siecia tylko na chwile, to poczta nie moze dotrzec do niego protokolem SMTP. W takiej sytuacji w sieci istnieje specjalny serwer, który przez SMTP odbiera przychodzaca poczte i ustawia ja w kolejce.
Kiedy uzytkownik polaczy sie z siecia, to korzystajac z POP3 moze pobrac czekajace na niego listy do lokalnego komputera. Jednak protokól ten ma wiele ograniczen:
polaczenie trwa tylko, jezeli uzytkownik pobiera poczte i nie moze pozostac uspione,
do jednej skrzynki moze podlaczyc sie tylko jeden klient równoczesnie,
kazdy list musi byc pobierany razem z zalacznikami i zadnej jego czesci nie mozna w latwy sposób pominac - istnieje co prawda komenda top, ale pozwala ona jedynie okreslic przesylana liczbe linii od poczatku wiadomosci,
wszystkie odbierane listy trafiaja do jednej skrzynki, nie da sie utworzyc ich kilku,
serwer POP3 nie potrafi sam przeszukiwac czekajacych w kolejce listów.
SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol) - protokól komunikacyjny opisujacy sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie.
SMTP to wzglednie prosty, tekstowy protokól, w którym okresla sie co najmniej jednego odbiorce wiadomosci (w wiekszosci przypadków weryfikowane jest jego istnienie), a nastepnie przekazuje tresc wiadomosci. Demon SMTP dziala najczesciej na porcie 25. Latwo przetestowac serwer SMTP przy uzyciu programu telnet.
SMTP zaczelo byc szeroko uzywane we wczesnych latach osiemdziesiatych dwudziestego wieku. W tamtym okresie bylo to uzupelnienie UUCP, który lepiej sprawdzal sie przy przekazywaniu poczty miedzy maszynami posiadajacymi jedynie okresowe polaczenie. SMTP natomiast lepiej dziala, gdy zarówno maszyna nadajaca jak odbierajaca sa na stale przylaczone do sieci.
Telnet - standard protokolu komunikacyjnego uzywanego w sieciach komputerowych do obslugi odleglego terminala w architekturze klient-serwer.
Telnet jest usluga (programem) pozwalajaca na zdalne polaczenie sie komputera (terminala) z oddalonym od niego komputerem (serwerem) przy uzyciu sieci, wykorzystujac do tego celu protokól TCP-IP oraz standardowo przypisany port 23. Umozliwia on zatem ustanowienie uzytkownikowi zdalnej sesji na serwerze tak jak gdyby siedzial tuz przed nim.
Protokól obsluguje tylko terminale alfanumeryczne, co oznacza, ze nie obsluguje myszy ani innych urzadzen wskazujacych. Nie obsluguje takze graficznych interfejsów uzytkownika. Wszystkie polecenia musza byc wprowadzane w trybie znakowym w wierszu polecen. Polecenia wydawane za pomoca naszego komputera przyslane sa poprzez siec do serwera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie serwera telnetu. W odpowiedzi serwer odsyla nam komunikaty, które nastepnie wyswietlane sa na naszym ekranie.
IRC (ang. Internet Relay Chat) to jedna ze starszych uslug sieciowych umozliwiajaca rozmowe na tematycznych lub towarzyskich kanalach komunikacyjnych, jak równiez prywatna z inna podlaczona aktualnie osoba.
Usluga ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj. fizycznie sklada sie z grupy polaczonych ze soba na stale serwerów oraz programów-klientów. Programy klienckie uruchamiane sa przez koncowych uzytkowników lokalnie - na ich wlasnych komputerach, lub zdalnie, za posrednictwem uslugi SSH lub telnet. Rozmowy w sieci IRC odbywaja sie na tzw. kanalach, z których czesc funkcjonuje stale. Inne moga byc uruchamiane przez jednego uzytkownika w celu porozmawiania chocby z jedna inna osoba. Mozna takze prowadzic prywatna rozmowe z innym uzytkownikiem.
WWW (World Wide Web)
W pazdzierniku 1991 roku naukowiec z CERN - Tim Berners-Lee, chcac podzielic sie wynikami swoich badan z innymi ludzmi zajmujacymi sie fizyka czastek elementarnych, stworzyl podstawy HTML. Dwa lata pózniej zostala napisana pierwsza graficzna przegladarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku wspóltwórca przegladarki Mosaic - Marc Andreessen z University of Illinois zalozyl w Kalifornii firme Netscape Communications Corporation. Wkrótce po ukazaniu sie na rynku komercyjnej wersji przegladarki, firma Netscape wydala zaawansowany Netscape Commerce S.
Oprócz standardowego udostepniania stron WWW innym uzytkownikom, dawal on mozliwosc przesylania danych bezpiecznym polaczeniem szyfrowanym. Mogly wiec byc przesylane poufne dane, gdyz mogly one byc odczytane tylko przez adresowanego odbiorce. Pozwolilo to stworzyc nowe zastosowania Internetu, który zaczal sie bardzo gwaltownie rozwijac.
Dzisiejsi uzytkownicy Internetu to wielomiliardowa spolecznosc, która ciagle sie powieksza. Coraz czesciej informacje drukowane odsylaja odbiorce do informacji publikowanych w Internecie. Trzeba tez zdawac sobie sprawe, ze w czasie kryzysu to wlasnie Internet moze byc podstawowym narzedziem do komunikacji i wymiany danych.
KALENDARIUM
Krótkie kalendarium historii Internetu
1945
W czerwcu Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artykul As We May Think, gdzie przedstawione zostaja idee lezace u podstaw hipertekstu.
1957
W odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Zwiazek Radziecki Stany Zjednoczone powoluja agencje ARPA (Advanced Research Projects Agency), która pózniej walnie przyczynia sie do powstania Internetu i jego poczatkowego rozwoju.
1962
Kryzys Kubanski - PENTAGON uswiadamia sobie koniecznosc utworzenia sieci komputerowej laczacej rózne osrodki dowodzenia calym kraju, zdolnej oprzec sie atakowi nuklearnemu dzieki zdecentralizowanej, rozproszonej strukturze. glównym zadaniem sieci ma byc mozliwosc zdalnej kontroli nad komputerami wlaczonymi do sieci
1964
Paul Baran z RAND Corporation publikuje raport On Distributed Communications Networks z propozycja zdecentralizowanej sieci komputerowej, która moze dzialac nawet w przypadku awarii wielu wezlów. Propozycja ta lezy u podstaw utworzenia kilka lat pózniej ARPANET.
1969
Powstaje ARPAnet, siec czterech komputerów stworzona przez amerykanska agencje rzadowa ARPA o przepustowosci 56Kbps (ok. 5600 znaków na sekunde). W 1971 siec ta liczyla sobie 13 wezlów, a w 1973 roku - juz 35. Siec ARPAnet z miejsca zostaje wykorzystywana do komunikacji miedzy naukowcami, przesylania listów elektronicznych i wspólnej pracy nad projektami.
Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.
1970
Uruchomiona zostala pierwsza wersja FTP, File Transfer Protocol, dzieki któremu powstana w Internecie biblioteki programów, a takze sterowników do sprzetu, dokumentacji.
1971
Poczatki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyla pierwsza wiadomosc elektroniczna. Inna teoria glosi, ze poczte elektroniczna opracowano w róznych miejscach pod koniec lat szescdziesiatych.
1972
Powstaje Telnet, aplikacja pozwalajaca na zdalna prace na odleglych komputerach - polaczenie sie z nimi i uruchamianie programów.
1973
Do ARPANETu wlaczone zostaja pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii.
1974
Po raz pierwszy pojawia sie slowo Internet, w opracowaniu badawczym dotyczacym protokolu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa o Boba Kahna A Protocol for Packet Intercommunication. W uznaniu za ta i inne zaslugi Vinton Cerf jest znany jako "ojciec Internetu".
1975
Wbrew intencjom twórców, najpopularniejszym zajeciem w ARPANET staje sie wymiana poczty elektronicznej
1976
Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokól UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, uzywany w poczatkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet.
1977
TheoryNet laczy poczta elektroniczna stu naukowców: powstaje lista dyskusyjna (mailing list). Opracowane zostaja protokoly TCP i IP.
Powstaje CSNET (Computer Science Research Network), siec laczaca instytuty informatyki wielu uczelni w USA.
1978
W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawedki, gry, dyskusje, biblioteki programów i poczte elektroniczna.
1979
Powstaje Usenet (= Unix User Network), tekstowe grupy dyskusyjne - stworzony przez studentów Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina. Dzis Usenet to ponad 50 tysiecy grup i miliony uzytkowników, czytajacych i bioracych udzial w dyskusjach.
1980
H&R Block kupuje system, który zostaje przeksztalcony w Compuserve, jedna z najwiekszych uslug on-line. Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje sprzedana jej w 1997 roku.
1981
Ted Nelson proponuje Xanadu - hipertekstowa baze danych zawierajaca informacje wszelakiego rodzaju, z platnym dostepem. Koncepcja ta nigdy nie zostaje zrealizowana, za jej dalekiego potomka mozna by zapewne uznac World Wide Web.
1982
Powstaje EUNET (European Unix Network)
W sieci komputerowej pojawiaja sie usmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrazajace emocje, sa powszechnie uzywane w poczcie i grupach dyskusyjnych.
1983
Od ARPANET odlaczona zostaje jej czesc wojskowa, tworzac MILNET. W ARPANET hosty i sieci zaczynaja uzywac protokolu TCP/IP. Powstaje wlasciwy Internet.
W Europie powstaje EARN (European Academic and Research Network).
1984
Do rozwoju Internetu wlacza sie National Science Fundation, tworzac NSFNET, siec coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Zostaje opublikowana specyfikacja DNS, Domain Name System; jej twórca jest Paul Mockapetris. Zaprojektowano NNTP (Network News Transfer Protocol), protokól uzywany do wymiany grup dyskusyjnych.
Powstaje usluga on-line Prodigy, pomyslana jako usluga pozwalajaca na zakupy, dostep do informacji i rozrywki dla zwyklych ludzi. Pordigy rozpoczyna prace dopiero w 1988 roku.
1985
William Gibson pisze swa najslynniejsza powiesc fantastycznonaukowa - Neuromancer, gdzie uzywa slowa cyberspace. Wiele z przedstawionych w niej koncepcji mozna odnalezc w dalszym rozwoju Internetu.
Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com dla firmy tworzacej programy i sprzet dla jezyka programowania Lisp. Powstaje America Online, slynna usluga on-line.
1986
Grupy dyskusyjne Usenet zostaja zorganizowane w hierarchie takie jak comp., news. i misc. W rok pózniej John Gilmore i Brian Reid, niezadowoleni z istniejacych hierarchii, tworza hierarchie alt. - dzis skupiajaca najwiecej grup dyskusyjnych.
W Polsce Wladyslaw Majewski, Tadeusz Wilczek, Tomasz Zielinski i Jan Stozek prowadza wezel Fidnet w redakcji pisma Komputer.
1987
Liczba komputerów w sieci INTERNET osiaga 10 000.
1988
W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiaja sie grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawedek.
Do Internetu wlaczone zostaja: Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Islandia, Norwegia, Szwecja.
Szybkosc sieci szkieletowej podniesiona z 56Kbps do 1.5Mbps.
1989
Formalnie przestaje istniec ARPANET. Internet mimo to czuje sie calkiem niezle i rozwija sie dalej.
100 000 komputerów w Internecie
Podlaczone: Australia, RFN, Izrael, Wlochy, Japonia, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Puerto Rico, Wielka Brytania.
W Polsce powstaje elektroniczne pismo Donosy, zalozone przez Ksawerego Stojde; pierwszy numer nosi date 2 sierpnia 1989. Pismo to jest wysylane poczta elektroniczna i istnieje do dzis. W lutym 1993 mialo 3500 abonentów.
1990
Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalajacy autorom na polaczenie slów, zdjec i dzwieku, poczatkowo pomyslany dla wsparcia naukowców zajmujacych sie fizyka w CERN. Projekt World WIde Web powstaje na komputerze NeXT, w pierwszej odslonie umozliwia jednoczesnie przegladanie i edycje hipertekstowych dokumentów. W rok pózniej zostaje zainstalowany na serwerach CERN, a z nich rozpowszechnia sie na caly swiat.
Pierwsze komercyjne podlaczenie do Internetu.
Podlaczone: Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Chile, Grecja, Indie, Irlandia, Poludniowa Korea, Hiszpania, Szwajcaria
W maju Polska zostaje przyjeta do EARN, czesci sieci BITNET. 17 lipca nnastepuje polaczenie krajowego wezla PLEARN w Centrum Obliczeniowym UW z wezlem DKEARN w Kopenhadze. 28 listopada polaczenie sieci z Wroclawiem, pierwszym miastem poza Warszawa. W ciagu pierwszego roku od powstania wezla z poczty skorzystalo dziesiec tysiecy osób, jak podaje jego administrator Tadeusz Wegrzynowski.
1991
Szybkosc sieci szkieletowej podniesiona z 1.5Mbps do 45Mbps.
Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie, usluga wyszukiwawcza.
23 sierpnia przychodzi z Hamburga pierwsza odpowiedz na poczte elektroniczna wyslana z Polski. W styczniu liczba uzytkowników sieci w Polsce przekracza 2000. 11 kwietnia 1991 roku sieci WAWPOLIP zostaje przyznana klasa adresowa. W koncu sierpnia uruchomione zostaje pierwsze polaczenie internetowe z Warszawy do Kopenhagi, z inicjatywy prof. dr hab. Antoniego Kreczmara, dr Rafala Pietraka i dr Krzysztofa Helera. W akcji uruchomienia polaczenia bierze udzial równiez Marcin Gromisz. Cyfronet w Krakowie buduje Internet, korzystajac z przemyconego przez COCOM routera CISCO.
Podlaczone: Chorwacja, Czechy, Hong Kong, Wegry, Polska, Portugalia, Singapur, RPA, Taiwan, Tunezja
1992
W artykule o Internecie Jean Armour Polly uzywa frazy surfing the Net. Pojawia sie równiez termin cybersex. Powstaje Internet Society, organizacja koordynujaca rozwój i dzialanie Internetu.
W Polsce oddano do uzytku siec pakietowa TP SA pod nazwa Polpak.
1 000 000 komputerów w Internecie
Dalsze 12 krajów w Internecie.
1993
Biznes i media dostrzegaja Internet. Pojawia sie Mosaic, pierwsza graficzna przegladarka World Wide Web. Tworzy ja zespól: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularnosc Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, ze "wiekszosc ludzi nigdy nie bedzie potrzebowac modemów szybszych niz 2350 bps". W Internecie pojawia sie Bialy Dom i ONZ.
Powstaje InterNIC, nadzoruje nowe podlaczenia.
W Polsce powstaje Naukowa i Akademicka Siec Komputerowa - NASK, jako jednostka badawczo-rozwojowa KBN. Przejmuje ona zadania Zespolu Koordynacyjnego NASK przy Uniwersytecie Warszawskim, utworzonego w roku 1991. W Polsce na Wydziale Fizyki UW zostaje uruchomiony pierwszy serwer World Wide Web, prowadzony przez zespól: Marcin Gromisz, Wojtek Bogusz