Doradztwo. Coaching to nie jest doradztwo, a Coach nie jest doradcą. Oczywiście Coach może wejść w rolę doradcy jeśli ma odpowiednie kompetencje do tego, jednak zaleca się, aby Coach był ostatnią osobą jaką się w tej sytuacji rozważa. Ponadto jeśli się już to zdarzy, iż Coach wejdzie w rolę doradcy to zaleca się, aby była do tego przeznaczona oddzielna sesja coachingowa wraz z odpowiednią informacją dla klienta, iż teraz w takiej roli będzie się występowało. Ważne jest również, aby takie zdarzenia nie były częste, gdyż wtedy nie są to już sesje coachingowe, a zwyczajnie doradztwo w danej dziedzinie. Warto również od razu przy okazji wspomnieć tutaj o doradcy zawodowym, który nie jest tym samym co Coach Kariery. Oczywiście doradca zawodowy może mieć kompetencje do tego, aby być Coachem, czy też prowadzić sesje coachingowe w zakresie kariery. Doradca przede wszystkim radzi, czyli podaje gotowe rozwiązania, a Coach stara się pracować z klientem w taki sposób, aby to on sam odkrył co tak naprawdę chce robić w życiu.
Konsulting. Coaching to nie jest też konsulting. Konsulting polega na konsultacjach w danej dziedzinie. Konsultant dostarcza zasobu wiedzy w danej dziedzinie (jak książka, kompendium wiedzy). Z tego względu często się słyszy, iż konsultanci nie mają własnego zdania, tak mówią Ci co poszli do konsultanta i chcą, aby im doradził. Niestety konsultant to nie doradca, nie doradza co zrobić i jaką decyzję podjąć. Coach również nie jest od konsultacji w danej dziedzinie, a sesje coachingowe to nie są konsultacje. Oczywiście jak w przypadku doradcy Coach jeśli ma do tego kompetencje może wystąpić w roli konsultanta. Jednak tak jak w poprzednim przypadku, nie za często, na oddzielnej sesji i w ostateczności Coach, ale lepiej ktoś inny.
Szkolenie. Coach nie jest również trenerem. Coaching wywodzi się ze sportu i tłumaczenie z języka angielskiego to trener jednak coaching ewoluował i stał się poniekąd czymś innym. Coach to nie trener biznesowy, czy trener w zakresie kompetencji miękkich, czy jakiejś innej dziedziny wiedzy. Oczywiście Coach może wejść w rolę trenera, jednak tak jak w poprzednich przypadkach nie powinno to być częste, najlepiej na oddzielnej sesji i w ostateczności. W przeciwnym przypadku sesje coachingowe staną się szkoleniami w zakresie danej dziedziny wiedzy.
Mentoring. Coach nie jest też mentorem, czyli kimś kto jest oparciem dla innych, kto prowadzi i pomaga w konkretnej dziedzinie. Zazwyczaj mentor to starszy kolega z pracy, który pozwala młodszemu pracownikowi wdrożyć się na danym stanowisku. Zazwyczaj zaraz po przyjęciu do pracy nowo przyjętemu pracownikowi zostaje przypisany mentor, który ma za zadanie wdrożyć nowego pracownika i poprowadzić go w odpowiedni sposób, aby nabrał samodzielności na danym stanowisku, czy w konkretnej dziedzinie.
Terapia. Coaching nie jest terapią. Coaching jest narzędziem nastawionym na przyszłość, a nie przeszłość. Terapia najczęściej ukierunkowana jest na poszukiwanie w przeszłości przyczyn stanu aktualnego, aby dokonać pożądanych zmian (uwolnienia od "emocjonalnego bólu"). Coaching jest ukierunkowany na wizję, czy też cele.