czwartek, 6 stycznia 2011

Coach

Coach jest jedynie osobą, która pomaga odkryć właściwą drogę do celu używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, jak również innych osób, z których klient może skorzystać. Coach może i powinien zaproponować klientowi zwrócenie się do innego specjalisty jeśli zajdzie taka potrzeba i jeśli uzna, iż zbliży to klienta do osiągnięcia celu. Oczywiście może to być trener, aby nabyć konkretne umiejętności, doradca, aby uzyskać konkretną poradę w jakiejś dziedzinie, konsultant, aby skonsultować się w jakiejś dziedzinie, mentor, który poprowadzi i będzie wsparciem, albo też inny specjalista. Coach to nie trener, czy trener indywidualny jak się powszechnie uważa, a coaching (czy też proces coachingowy) nie jest szkoleniem co warto wyraźnie zaznaczyć. Coach nie jest również spowiednikiem jak się często słyszy. Takie podejście może kształtować wizerunek Coacha jako „księdza, do którego klient idzie się wyspowiadać, czy wyżalić, albo wypłakać”. Niestety tak nie jest, Coach jest po to, aby pomóc klientowi rozwiązać jego problemy w sposób efektywny. Coach nie jest też wspólnym duchownym ponad podziałami religijnymi.
Warto również wspomnieć, iż zawód Coacha nie jest uregulowany prawnie w Polsce, podobnie jak wiele innych zawodów. Do wykonywania zawodu Coacha, jak wielu innych zawodów nie potrzeba mieć dyplomów, certyfikatów, czy też innych dokumentów uprawniających do wykonywania tego zawodu. To klient decyduje, czy chce pracować z dyplomowanym Coachem, czy też nie. Istnieje również w świecie coachingu zasada, aby nie krytykować działania innego Coacha.

Coach powinien sprawić, iż klient znajdzie drogę do rozwiązania swoich problemów, czy osiągnięcia wyznaczonego celu. Powinien być efektywny. Mówi się, iż Coach powinien być przede wszystkim bardzo dobrym obserwatorem. Powinien być w stanie dostrzegać szczegóły, których inni nie dostrzegają, rozpoznawać stany emocjonalne, widzieć więcej. Dzięki temu będzie miał możliwość prowadzić proces coachingowy w sposób najbardziej efektywny dla klienta i będzie umiał dostrzec kiedy należy skorzystać z pomocy innego specjalisty. Czasem mówi się, iż to klient prowadzi proces i bierze za niego odpowiedzialność, a Coach jedynie nadzoruje. W procesie coachingowym to klient jest najważniejszy.